Prenášate šošovky? Radšej to nerobte!

Konzumujete potraviny po dátume spotreby? Pri niektorých druhoch potravín to nepredstavuje akútne zdravotné riziko, no môže sa stať, že vás potraviny „po“ napokon popreháňajú na toaletu, alebo doženú až k lekárovi. Ak to ale nerobíte ani pri potravinách, prečo to robíte so šošovkami? S nimi sa takéto zahrávanie nevypláca, a preto by ste svoje „druhé oči“ nemali prenášať.

Čo znamená prenášať?

Šošovky nie sú lacnou záležitosťou, ale neviem ako vám, mne stoja za ten komfort a pocit, ktorý mi ponúkajú. Zdravie máme len jedno, oči dve a ten kto šetrí, nemá v tomto prípade za tri. Možno aj vám napadlo nosiť šošovky dlhšie, než odporúča výrobca. A tak ste si napríklad z mesačných kontaktných šošoviek Purevision 2 spravili jeden a pol mesačné, ak nie šošovky s dvojmesačnou plánovanou výmenou. A to môže byť veľký problém. Zamysleli ste sa niekedy hlbšie nad tým, prečo výrobca vydal časový limit a prečo je ho potrebné dodržať? Nie je to žiadna minimálna trvanlivosť ako pri pečive, ale horná hranica ich použiteľnosti! Myslite na svoje oči a doprajte im komfort, ktorý si zaslúžia, pretože vás prestanú poslúchať.

Dátum si držte v hlave, alebo si ho niekde zapíšte

Doba použiteľnosti kontaktných šošoviek sa počíta od ich prvého nasadenia do oka, teda od prvého otvorenia hygienického blistra so šošovkami. A vtedy si zapíšte dátum, aby ste vedeli, kedy je potrebné šošovky vymeniť za nové. Výnimkou sú iba jednodenné šošovky Biotrue ONEday, pri ktorých počítanie odpadá, nakoľko ide o jednorazové kontaktné šošovky. Tie sa po použití neodkladajú do roztoku, ale sa odhadzujú do koša.

Inou kapitolou je aj povolené neštandardné nosenie niektorých vybraných druhov kontaktných šošoviek, alebo nosenie tzv. kontinuálnych šošoviek, pri ktorých je rovnako veľmi dôležité dodržiavať pokyny výrobcu. Čiže, ak máte napríklad 14-dňové kontaktné šošovky (ktoré sa večer štandardne čistia roztokom a ukladajú do puzdra), no je ich možné nosiť aj 7-dňovým spôsobom (nepretržite vo dne aj v noci), strážte si dátum výmeny šošoviek ako oko v hlave. Aj keď šošovky nemáte práve v očiach a máte ich napríklad pár dní v puzdre, neznamená to, že tie dni nemáte započítať. Máte a započítajte pre svoje dobro a zdravie svojich očí.

Prenášanie = drsný povrch s usadeninami a nečistotami

Ak máte plánovanú výmenu bŕzd svojho auta, tiež si ju posuniete kvôli šetreniu za cenu toho, že už potom možno neubrzdíte? Výrobcovia áut tiež vedia, kedy je naozaj nevyhnutná výmena niektorých dielcov a čo tie dielce vydržia. Aj šošovky sú navrhnuté a vyrobené tak a z takých materiálov, aby bez problémov slúžili v stanovenom časovom horizonte. Ak sa však doba používania predĺži, môže prísť k zmene povrchu šošovky. Ten môže zdrsnieť vďaka usadeninám a nečistotám, ktoré sa znásobujú predĺžením časovému intervalu. Výsledkom toho môže byť zahmlenie šošovky a nejasné videnie. Nehovoriac o tom, že samotná šošovka úbytkom vody stráca na poddajnosti, a tak môže škrabať povrch oka a spôsobiť tzv. suché oko. Negatívny vplyv to môže mať aj na rohovku, takže ak sa chcete vyhnúť komplikáciám, šošovky jednoducho neprenášajte.

Ak chcete šošovky nosiť bez problémov a pohodlne, postupujte vždy podľa týchto bodov:

 • Zakaždým, keď šošovky z očí vyberiete, riadne ich opláchnite a vydezinfikujte.
 • Šošovky nikdy nedávajte do úst – znečistíte ich slinami.
 • Šošovky vždy uchovávajte v zatvorenom puzdre, naplnenom napríklad roztokom ReNu MultiPlus alebo Biotrue.
 • Po vybratí kontaktných šošoviek použite do puzdra vždy nový roztok.
 • Nikdy nedávajte kontaktné šošovky opakovane do puzdra s nevymeneným roztokom!
 • Nemeňte spôsob starostlivosti o šošovky. Zvyknite si len na jeden spôsob, ktorý Vám Váš očný špecialista odporučil.
 • Šošovky do očí vložte vždy pred použitím kozmetických prípravkov.
 • Používajte kozmetiku vyrobenú na báze vody.
 • Šošovky nesmú byť vystavené aerosólom ani iným postrekom.
 • Používajte len očné kvapky, oleje a lieky, ktoré Vám výslovne odporučil Váš očný špecialista.
 • Pri starostlivosti a zaobchádzaní so šošovkami sa vždy riaďte pokynmi svojho očného lekára.
 • Ak budú Vaše oči červené či podráždené alebo ak budete vidieť rozmazane, navštívte ihneď svojho očného lekára.
 • Nezabudnite na pravidelné návštevy u svojho očného lekára alebo špecialistu.

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka :)

Komentáre sú zamknuté.