Čo ohrozuje naše oči počas leta?

Každé ročné obdobie prináša so sebou rôzne nástrahy pre naše oči. Výnimkou nie je ani leto, a preto je dobré vedieť, čo všetko ich môže ohroziť. Veď dostatočná ostražitosť v tomto smere sa naozaj vypláca, keďže chrániť si oči nebolo nikdy na škodu.

Voda na kúpaliskách – je jedno, či ide o vodu umelých alebo prírodných kúpalísk. Najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Preto je vhodné navštevovať kúpaliská s povolenou prevádzkou a pred ich návštevou sa informovať o ich aktuálnom stave. Vodou sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz, najmä baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici, ale ich malé množstvo vo vode u dospelých nemusí predstavovať nebezpečenstvo. Zvýšený výskyt týchto baktérií však môže vyvolať hnačkové ochorenia, spôsobiť vírusové ochorenia ako sú zápaly očných spojoviek alebo vírusový zápal pečene typu A. Chlór a ďalšie chemikálie sa pridávajú do vody v bazénoch preto, aby pomáhali udržiavať vodu čistú a eliminovali baktérie. Červené a podráždené oči však nevznikajú z chlóru, ale z prítomného moču a ďalších nečistôt vo vode (zvyšky potu, krému na opaľovanie, z rôznej kozmetiky a pod.)

Nezodpovedné kúpanie sa so šošovkami - pri plávaní so šošovkami je potrebné myslieť na améby (meňavky), pretože napríklad akantaméby vnikajú do oka a spôsobujú ťažký zápal rohovky spôsobujúci aj možnú stratu zraku. Vo vode sa meňavky ľahko dostanú pod šošovku, kde sa rozmnožujú a parazitujú. Najväčším rizikom sú teplé sladkovodné nádrže, napríklad plytké rybníky. Preto si vždy po kúpaní vyberte šošovky z oka, vyčistite ich roztokom, prípadne ich rovno vymeňte. Potápanie je tiež možné aj so šošovkami, ale je nevyhnutné použiť ochranné plavecké alebo potápačské okuliare. Ideálnym riešením a prevenciou zároveň je používanie jednodenných (jednorazových) kontaktných šošoviek v kombinácii s plaveckými okuliarmi. Ak by sa predsa len nejaké problémy objavili (pálenie, svrbenie, začervenanie oka, zahmlené videnie), je vhodné neodkladne navštíviť očného lekára.

Žiarenie slnka – Každý človek by si mal chrániť zrak pred nebezpečných slnečným žiarením. Ak nosíte okuliare, len veľmi ťažko si môžete vybrať slnečné okuliare podľa svojho gusta a najnovšej módy. Pri šošovkách však máte viacero možností. Niektoré už dnes obsahujú určité percento UV filtra, ale lekári aj napriek tomu odporúčajú používať aj kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia celé oko. Pri kúpe slnečných okuliarov musíte dbať na kvalitný UV filter. Ak ho okuliare neobsahujú, ich nosením si poškodíte zrak viac ako v prípade, že by ste nemali žiadne slnečné okuliare. Je to spôsobené tým, že tmavé sklá rozšíria zrenicu, do ktorej potom dopadá viac škodlivých slnečných lúčov, pred ktorými ju nekvalitné slnečné okuliare neochránia.

Alergie - o nich sme písali už v jednom z predošlých blogov (pozri http://blog.sosovka.sk/2015/04/zvladnite-jarnu-alergiu-aj-s-kontaktnymi-sosovkami/). Aj leto je bohaté na rôzne alergény, ktoré nám dokážu znepríjemniť videnie, spôsobiť opuchy, začervenanie, prílišné slzenie a následné vysychanie oka, či podobné nepríjemné prejavy.

Hmyz – drobný, ale aj väčší poletujúci či lezúci hmyz vie narobiť nepríjemnosti. Podobne, ako každé iné cudzie teleso, ktoré sa vám dostane do oka. Ak je v ňom aj šošovka, pri vybratí hmyzu je potrebná maximálna opatrnosť. Vždy zvoľte čistý, napríklad papierový obrúsok, s ktorým sa neželaného hosťa zbavíte rýchlo a elegantne.

Prach a piesok – ak sa spoja s vetrom napríklad pri jazde na bicykli, pre oči to nie je nič príjemné. Mini až mikro čiastočky dokážu oko poriadne podráždiť, a preto by ste mali vedieť rýchlu pomoc v takomto prípade. Ideálne je so sebou nosiť umelé slzy alebo očné kvapky (aplikovateľné aj pri nosení kontaktných šošoviek), ktoré si nakvapkáte do očí a s veľkou pravdepodobnosťou svoj problém rýchlo zažehnáte. Vytekajúce slzy z očí a prach je ideálne utrieť do čistého (papierového) obrúska, ktorý potom odhodíte. Ak by bolo znečistenie a podráždenie silnejšie a nezabrala by táto prvá pomoc, skúste si šošovky z očí vybrať a vyčistiť ich roztokom na to určeným. Očiam by sa malo po chvíli uľaviť, a tak môžete šošovky opäť nasadiť.

A aké máte vy letné skúsenosti s možnou hrozbou pre vaše oči? Jestvuje ešte niečo, čoho by sme sa mali obávať? Dajte nám vedieť a napíšeme o tom :)

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Komentáre sú zamknuté.