Budeme schopní vidieť v noci tak dobre, ako niektoré zvieratá?

Ľudský zrak v porovnaní s vybranými zvieracími nie je vyvinutý až tak dobre, že by nám poskytoval jasné videnie za každých okolností a z akejkoľvek vzdialenosti. Najmä videnie v šere a v tme nám, ľuďom, robí problémy, ale možno nie na dlho.

Nádejou je totiž nedávny úspešný experiment vedcov, s ktorým sa nočné videnie podarilo! Na dosiahnutie výsledku potrebovali dobrovoľníka (v mojich očiach až šialenca), ktorý sa dobrovoľne podujal na tento experiment a poskytol k nemu svoje oči. Možno ste si práve aj vy povedali, že by ste sa na to dali tiež, no ak by vám tím vedcov  ”Biohackers” oznámil, že háčik úspechu spočíva v chemikálii, ktorú by vám nakvapkali do očí? Ja by som v tomto bode asi zaváhala.

No ale vráťme sa k samotnému experimentu – odvážlivcovi menom Gabriel Licina nakvapkali špeciálne očné kvapky, ktoré človeku dodajú schopnosť nočného videnia. Kalifornskí vedci sa rozhodli experimentovať s látkou, ktorá sa nachádza v hlbokom podmorskom prostredí s označením Ce6. Táto látka sa aktuálne aj ako terapeutické činidlo pri liečbe rakoviny, pretože oči robí veľmi citlivými na laser. Navyše, kvapky účinkujú tak, že očné bielka sčernejú, čo môže pôsobiť na ostatných až strašidelne, No ak by sme sa mali s nimi pozerať takto iba po tme, snáď by sme si nejako zvykli :)

A výsledok? Kvapky fungovali tak, ako vedci predpokladali – teda bezchybne. Gabriela vyslali do lesa, kde rozmiestnili niekoľko ľudí v okolí zhruba 50 metrov. Úlohou Gabriela bolo, aby ich identifikoval pomocou laserového ukazovadla a nezmýlil sa ani raz.

Otázkou je, či a kedy budú dané kvapky prístupné pre širokú verejnosť. Ktovie, koľko ľudí by zatúžilo mať oči nočného „dravca“ – vy by ste ich vyskúšali?

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka :)

zdroj: mirror.co.uk

Komentáre sú zamknuté.