Otestujte si oči: Vidíte farby ako jastrab alebo krtko?

Vidíte svet v správnych farbách? A nielen to! Rozoznáte bez problémov svetlejší odtieň jednej farby? Ak ste na všetky otázky odpovedali s istotou „áno“, možno vás z miery vyvedie online očný test v dnešnom našom blogu.

O farbosleposti sa toho veľa nepíše. Všetci vieme, že existuje, ale pokiaľ sa netýka priamo nás alebo niekoho z okolia, nevnímame ju. Možno aj preto si mnohí nepripúšťame realitu, že takmer každý desiaty muž je farboslepý. Zaujímavé je, že väčšina ľudí postihnutých neúplným farebným videním má problém zväčša len s jednou zo základných farieb a prekvapivý je aj fakt, že postihuje len 0,5 % žien.

Farbosleposť, odborne nazývaná aj ako daltonizmus, prvýkrát pomenoval v roku 1794 anglický prírodovedec John Dalton, ktorý zároveň trpel touto poruchou. Farbosleposť má niekoľko typov podľa toho, akú farbu človek nevidí. Iba zriedka sa vyskytuje farbosleposť na všetky farby (čiernobiele videnie), pretože často ide o absenciu jednej alebo dvoch konkrétnej farby (napríklad červená, zelená a pod.), pričom u väčšiny farboslepých ide o takzvanú červeno-zelenú farbosleposť, vzácna je farbosleposť na modrú farbu. Jestvuje aj farbosleposť čiastočná, keď je rozpoznávanie niektorých farieb ťažšie.

Prečo oko nerozozná (všetky) farby?

Očná sietnica sa skladá z dvoch typov buniek – tyčiniek a čapíkov. Kým tyčinky vnímajú svetlo, čapíky rozoznávajú farby. Každá základná farba tvorí akoby „pár“ s jedným druhom čapíkov, ktorý má za úlohu rozoznať daný odtieň farby. Ak je však na čapíku defekt, farbu jednoducho nerozozná. Pri vrodenej farbosleposti sú rozhodujúce chromozómy X – a muži, žiaľ, disponujú chromozómom XY. To znamená, že  ak je chromozóm X porušený, Y jeho prípadnú poruchu nevie kompenzovať. Ženy s chromozómami XX preto trpia farbosleposťou iba vtedy, ak sú porušené obidva z nich, obyčajne sú preto len prenášačkami tohto problému. O príčinách farbosleposti sa vie toho pomerne dosť, ale doposiaľ sa neprišlo na to, ako v skutočnosti vidia farboslepí ľudia. Jedna vec je byť naučená/ý, že toto je napríklad modrá farba, ale ako ju v skutočnosti vidia, to (ne)vedia len oni sami. Zatiaľ sa ešte nevynašla žiadna efektívna liečba na vrodenú či získanú farbosleposť, no našťastie výrazne nezasahujú do kvality života ľudí, ktorých sa to týka.

Malý Ishiharov test – ak na obrázkoch vidíte číslo 12 a číslo 8, vaše vnímanie farieb je úplne v poriadku :)

No a na záver ešte pomyselná čerešnička na torte – tento interaktívny očný test si zamilujete! Vyskúšajte sa, či vidíte ako krtko alebo ako jastrab! Možno budete sami prekvapení! Celý princíp testu spočíva v tom, či viete odhaliť svetlejší odtieň danej farby a stihnúť kliknúť na takýto štvorček v časovom limite! Mne v celku pomohlo, keď som si nahla monitor, pretože mi občas skreslil farby – ale prvý pokus bol hneď úspešný – na jastraba :) Dajte vedieť, ako ste dopadli vy :)

http://wvw.igame.com/eye-test/?fbs=34%7C%7CCZ

Do skorého písmenkovania, Vaša adminka :)

Zdroj: www.colour-blindness.com

Komentáre sú zamknuté.