Aj s očami treba (vedieť) cvičiť

Mnohí ich berieme ako samozrejmosť. Pýtate sa, že čo? No predsa oči! Dobre, priznávam sa aj ja a bez mučenia, že na oči sem tam nemyslím, no mala by som. Ono to je už asi tak, že keď oči nevidíme (resp. ich vidíme iba v zrkadle), tak jednoducho pozabudneme. Čoraz častejšie však čítam články a odborné materiály, kde nás autori varujú pred tým, aby naše oči nezleniveli. Veď možno aj vy väčšinu dňa pozeráte na monitor a večer cítite, že vaše oči potrebujú precvičiť. Rovnako, ako napríklad naše nohy, keď sa vyberieme behať alebo na bicykel. Tu si však nemusíme „odmakať“ kilometre, stačí, ak očiam venujeme aspoň 10 minút.

Ako na to? Na internete nájdete množstvo informácií k očným cvikom, ja som za vás (a s vašim dovolením) vybrala iba to najpodstatnejšie – a to samotné cviky, vďaka ktorým si vaše oči a videnie polepšia. Čiže navrhujem prejsť rovno k praktizovaniu J Nebojte sa, poctivo som cviky skúsila a môžem za seba povedať, že ich odteraz budem praktizovať na pravidelnej báze. Nechcela som veriť, že pomerne jednoduché a pomalé gúľanie očami budem cítiť! Normálne sa dostavil ten známy pocit, ako keby som mala skrátené okohybné svaly – podobne, ako keď cítite lýtka pri behu po tom, čo ste mali mesiac pauzu.

Uvedomila som si, že je na tom asi kus pravdy, že naše oči lenivejú, keďže celý pracovný čas pozerám do monitora viac menej v jednom uhle, aj keď sa snažím praktizovať povinné prestávky so zaostrením do diaľky. Podobne je tomu aj pri šoférovaní, keď v mnohých situáciách otočím celú hlavu, a pritom by bolo možno lepšie a rýchlejšie použiť oči a nasmerovať ich tam, kam potrebujem. Je to sila zvyku, no povedala som si, že to musím zmeniť. Ktovie, možno aj to je jednou z príčin, že sa mi dioptrie rokmi iba zhoršujú L

Inštruktážne video pre cviky:

Tieto cviky môžete robiť kdekoľvek chcete, a to bez akéhokoľvek špeciálneho vybavenia. Cvičenia sú ľahké a sú pritom označené za najlepšie a najúčinnejšie očné cviky. Je však dôležité dodať, že všetky sú iba odporúčaním a mali by sa vykonávať podľa vlastného uváženia, prípadne po porade s oftalmológom, ak trpíte na nejaké očné ochorenie. Precvičovať môžete oči osobitne ale aj súčasne, pričom cviky môžete ľubovoľne opakovať. Dajte vedieť, či a ako sa vám podarilo rozhýbať tie vaše „kukadlá“.

Do skorého písmenkovania :)

Vaša adminka

Komentáre sú zamknuté.