Trápi vás presbyopia? Náš test vám to odhalí!

Počuli ste už o vetchozrakosti? Je to ekvivalent pre presbyopiu, ktorá trápi mnohých ľudí. Zlé videnie na čítanie si ale väčšina spája s ďalekozrakosťou, a pritom nejde o tú istú vec.

Čo spôsobuje presbyopiu?

V mladosti je očná šošovka dostatočne pružná a ľahko mení tvar, vďaka čomu oko dokáže bez problémov zaostriť na rôzne vzdialenosti – aj do blízka. S vekom sa vlastnosti šošovky menia a jej pružnosť sa postupne znižuje. To znamená, že čím bližšie sa predmet nachádza, tým ťažšie sa naň zaostruje. Najčastejšie sa presbyopia prejaví medzi 40. až 45. rokom veku človeka, pričom rozhodujúce sú aj vlastnosti zraku pred vznikom presbyopie. Ak ste predtým trpeli ďalekozrakosťou, presbyopia môže nastúpiť skôr, pričom krátkozrakí ľudia sa s ňou stretávajú podstatne neskôr. Ľudia si často mýlia príznaky presbyopie s ďalekozrakosťou – rozdielom však je, že ďalekozrakosť je výsledkom zmien na rohovke, zatiaľ čo presbyopia je dôsledkom straty flexibility v očnej šošovke.

Keď je zaostrenie problémom

Javia sa vám predmety v blízkosti akosi rozmazané? Ak ste spozorovali, že je pre vás ťažké sústrediť sa na čítanie a písmenká v počítači alebo v mobilnom telefóne vám spôsobujú problémy, zrejme trpíte vetchozrakosťou.

Domáci test pomôže

  • Stáva sa vám pri čítaní, že si text posúvate čoraz ďalej od očí, aby ste naň vedeli dobre zaostriť?
  • Mávate problémy s videním pri malom svetle, počas šoférovania v šere alebo v noci?

  • Máte problém prečítať všetky riadky v teste, ak text držíte v 40-centimetrovej vzdialenosti od tváre?
  • Je pre vás text lepšie čitateľný, ak ho držíte vo väčšej vzdialenosti?

V takom prípade je potrebné navštíviť očného lekára, ktorý určí vadu a stupeň nevyhnutnej korekcie. Nepísaným pravidlom je, že u štyridsiatnika sa väčšinou nameria +0,5 dioptrií, u päťdesiatnika približne +1,5 dioptrie a hodnoty očí šesťdesiatnika sa hýbu v rozmedzí +2,5 až +3,5 dioptrie. Presbyopia vrcholí po 60. roku života, kedy sa zastabilizuje a ďalej sa už nezhoršuje.

Pomoc pre oči

Existuje veľa možností pre ľudí s presbyopiou, a to aj vrátane kontaktných šošoviek. Najnovšie technológie umožňujú ľuďom, aby aj naďalej nosili kontaktné šošovky bez potreby bifokálnych okuliarov, prípadne okuliarov na čítanie. Ale o takých skvelých šošovkách si povieme viac nabudúce :)

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Komentáre sú zamknuté.