Očné klamy a 3D videnie ako ich nepoznáte

Aj vás fascinujú očné klamy a trojrozmerný obraz? Práve očné klamy sú neraz tak dokonalé, že im bez mihnutia oka uveríme. Niektoré v sebe skrývajú viacero ľudí, zvierat či predmetov, iné nás klamú vo svojej podstate vyobrazenia. Je až neuveriteľné, ako sa na prvý pohľad obyčajná kresba dokáže premeniť na realistický 3D obraz.

Priestorové videnie človeka je takmer veda sama o sebe. Vedeli ste, že na to, aby si naše oči vytvorili kvalitný, ostrý a zároveň trojrozmerný obraz musia byť obrazy v očiach rovnako veľké a rovnako ostré? Inak nastane dvojité videnie, ktoré je človeku blízke po narodení až do zhruba pol roka života. Dovtedy sa očné svaly zdokonaľujú, aby zautomatizovali priestorové videnie. Stereoskopické, teda trojrozmerné videnie premieňa dvojrozmerné zorné pole na trojrozmerné. Pomáhame si pri tom aj napríklad pohybmi hlavou, kedy meníme uhol pohľadu, aby sme získali to správne trojrozmerné videnie. Určite ste to zažili aj vy – z istého uhla vidíte, ako schody stúpajú, no pri zmene uhla už zrazu klesajú. Podobne je to aj s predmetmi, ktoré najskôr zdanlivo vystupujú do priestoru, ale stačí maličkosť a odrazu sa do priestoru prepadajú. Názornou ukážkou sú napríklad tieto stupne, ktoré najskôr vidíte akoby vystupovali z papiera, no potom sú akoby schodmi do zeme:

Neuveriteľná je anamorfická ilúzia Rubikovej kocky:

Za všetkým je mozog

Zo zorného uhla pravého a ľavého oka vzniká v mozgovej kôre obraz s priestorovou dimenziou, pričom časť odrážaného priestoru padá do identických bodov sietnice a časť do disparátnych. Priestorový vnem vzniká tak, že mozgová kôra vyhodnotí disparátnosť tak, že do týchto bodov môžu dopadať iba lúče z rôznych častí priestoru. Dôležitú úlohu hrajú aj impulzy z okohybných svalov pri akomodácií – čím bližšie je predmet, tým väčšia musí byť lomivosť šošovky. Pri priestorovom pozeraní je zaujímavým súčiniteľom aj lámavosť svetla na predmety, ako aj dopad svetla a „hra“ s tieňmi.

Pozrite si, ako sa z jednoduchého kruhu stane priestorová priezračná guľa:

Zaujímavý postup, ako vytvoriť priestorovú slzu:

Nie je 3D ako 3D

Teraz je reč o moderných 3D televízoroch. Umelo vytvorený 3D vnem totiž nie je skutočný a v mozgu produkuje zvláštny obraz, ktorý si dospelý človek dokáže vyhodnotiť aj ako nereálny. Francúzski vedci nedávno zistili, že deťom tak môže časté sledovanie 3D rozprávok spôsobiť problémy s chôdzou či s priestorovou orientáciou. Navyše sa potvrdilo, že 3D nevnímame všetci, pretože nie každé oko dokáže poňať trojrozmerný obraz. Povedali by ste, že až každý desiaty človek nie je vôbec schopný zachytiť 3D efekt?

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka :)

Komentáre sú zamknuté.