Budúcnosť v očnej chirurgii? Implantát z umelej rohovky!

Umelé rohovky môžu byť už onedlho bežnou súčasťou transplantácie rohovky. Tím nemeckých vedcov z Fraunhofer Institute for Applied Polymer Research (IAP) v Potsdame a oftalmologického oddelenia Univerzitnej nemocnice v Regensburgu zistili, že tvarovaním a náterom špeciálnych polymérov je možné vytvoriť implantát. Ten by mohol pomôcť až 10 miliónom ľuďom na celom svete, ktorí trpia ochorením rohovky.

Nikdy som si neuvedomila, že až toľko ľudí má nejaký problém s rohovkou. Predstavte si, že len v samotnom Nemecku čaká až 7000 ľudí na transplantáciu, aby si zachránili zrak! V Európe sa toto číslo šplhá až ku 40 tisíc! V súčasnej dobe je jediným zdrojom implantátov rohovka od ľudských darcov, pričom pomer darcov a pacientov je nepostačujúci, keďže číslo pacientov je jednoducho príliš vysoké.

Dawn Levy/License

Vykonalo sa už mnoho pokusov na výrobu umelej rohovky, ale až teraz zožali nemeckí vedci prvý väčší úspech. Problémom je špecifický materiál umelej rohovky, ktorý musí mať protichodné vlastnosti – aj keď sa musí pevne zrásť do prírodného tkaniva na okraji, nesmie umožniť, aby sa nejaké bunky uložili v strede rohovky, pretože by tak zhoršili pacientov zrak. Posledný implantát umelej rohovky je vyrobený z biomimetického hydrogélu s názvom Duoptix, ktorý bol testovaný v roku 2006 inžinierom chémie Curtis W. Frankom, ale prototypy neboli dobre znášané pre infekcie, ktoré sa vyvíjali okolo implantátov a oči následne implantáty vytláčali.

Dawn Levy/License

Nové umelé rohovky sú vyrobené z hydrofilného polyméru a proteínu. Zvláštnosťou tohto proteínu je, že dokáže prežiť neskoršiu tepelnú sterilizáciu umelej rohovky bez poškodenia a vďaka tomu, že optická predná časť implantátu je z hydrofilného polyméru, je neustále zvlhčovaná slzami.

Prvé implantáty už boli testované v očiach králikov, ďalšie testy prebiehajú na ľudských očiach od roku 2008. Otázne je, kedy sa klinické testy úspešne ukončia a implantáty sa začnú reálne využívať pre chorých pacientov. Prísľuby sú, že by to malo byť už onedlho, tak verme, že sa tak stane čoskoro.

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Komentáre sú zamknuté.