ČO BY MAL/A MAŤ „ŠOŠOVKÁR/KA“ VO VÝBAVE?

Aj vy patríte k tej skupine krátkozrakých či ďalekozrakých, ktorí úspešne vymenili dioptrické okuliare za kontaktné šošovky? A darí sa vám byť uvedomelým a zodpovedným „šošovkárom“ alebo „šošovkárkou“? Pokiaľ ste odpovedali kladne, zrejme vás takmer nič nezaskočí v súvislosti s ich nosením, však? Je to možno aj preto, lebo máte poruke výbavu, ktorá vás vždy zachráni pred nečakaným prekvapením.

Mnohí mi dáte iste za pravdu, že kontaktné šošovky sú neskutočným pomocníkom pre nás všetkých, ktorí musíme mať „štyri“ oči. Komfort, ktorý ponúkajú oproti dioptrickým okuliarom, sa nedá porovnať, ale okuliare vo všeobecnosti netreba zatracovať, keďže aj naše oči potrebujú z času na čas oddych. O tomto som však dnes písať nechcela, vráťme sa k životu so šošovkami. Nech sú šošovky jednodenné, jednorazové, mesačné, či iné, výbavu k nim by ste mali mať radšej k dispozícii. A čo sa pod výbavou rozumie? Pre uľahčenie a lepšie zapamätanie si, to uvediem pekne v bodoch:

  1. Očné kvapky resp. umelé slzy
  2. Pinzeta na šošovky (ak ju pre vyberanie a vkladanie šošoviek potrebujete)
  3. Hygienické vlhčené obrúsky (na očistenie rúk pred manipuláciou s puzdrom alebo šošovkami, ak nemáte možnosť umyť si ich pod tečúcou vodou)
  4. Puzdro na šošovky (ak ide o jednorazové šošovky, namiesto puzdra môžete mať v balíčku rovno nový, sterilný pár šošoviek)
  5. Roztok na šošovky (malé balenie 60 ml, aby sa ľahšie prenášalo)

Aj takéto môžu byť jednorazové vlhčené utierky v sterilnom balení.

Pre začínajúcich „šošovkárov“ je to krabička záchrany, pre ostrieľaných v zásade platí, že majú pri sebe minimálne očné kvapky, resp. umelé slzy. Nikdy totiž neviete, aký vonkajší faktor ovplyvní vaše videnie – niekedy stačí, že sa pozabudnete, pošúchate po oku nie zrovna čistou rukou, alebo vám vietor nafúka jemný piesok alebo prach do oka. Aj keď má oko prirodzenú obranyschopnosť – začne produkovať slzy, aby sa nečistoty z jeho povrchu vyplavili. No nie vždy to funguje na 100%, keďže na oku máme šošovku – a tie kvapky sú potom k nezaplateniu! Dáte jednu, dve kvapky do každého oka, pocit škriabania alebo suchosti pominie za pár minút a vy predídete nepríjemnému začervenaniu oka. Ja osobne si pamätám, že keď boli moje skúsenosti so šošovkami ešte v plienkach, poctivo som so sebou v kabelke nosila taštičku spomínanej výbavy, v ktorej som mala všetko vyššie spomínané. A asi päťkrát som ju aj využila, keďže sa mi stalo, že som si ráno šošovku nasadila do oka naruby a potrebovala som si ju prehodiť. A navyše sa mi stalo aj to, že som nespala doma, a tak som taštičku plnohodnotne využila akoby na zavolanie :)

Dnes sa mi kamarát posťažoval, že večer, pri vyberaní šošovky si nejako podráždil oko (ktovie, koľko mal promile :D ) a ráno sa zobudil s podráždeným okom. Pýtam sa: „A nakvapkal si do neho umelé slzy?“ Jeho odpoveď bola typicky chlapská: „Nie, lebo ich nemám.“ Keby ich mal, jeho oko by bolo v poriadku. Nepodceňujte preto túto výbavu, nikdy totiž neviete, kedy ju budete musieť použiť :) a vtedy bude ozaj k nezaplateniu! :)

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka :)

Komentáre sú zamknuté.