Toto ste o očiach (možno) nevedeli!

V súvislosti s očami existuje množstvo rôznych faktov, článkov či zaujímavostí. Téma, z ktorej sa dá kreatívne čerpať a neviem ako vás, ale mňa zaujímajú rôzne kuriozity, ktoré som doteraz napríklad nevedela alebo nečítala. Preto som urobila malý rešerše a pripravila blog, v ktorom sa dozviete o očiach nejaké novinky. Príjemné čítanie :)

Najväčšie oči človeka

Najväčšie oči na svete má Kim Goodman čo je žena, ktorá je schopná vypúliť oči z očných jamôk o 12 mm (0,47 palca). Drží svetový rekord pre najvzdialenejšie očné buľvy od výčnelku. Žije v Chicagu, Illinois. Jedného dňa zistila, že jej oči majú “nadanie”, a to vtedy, keď bola zasiahnutá do hlavy hokejovou maskou. Jej buľvy vyliezli oveľa viac, než je obvyklé, a od toho dňa, môžu vyskočiť von na povel, rovnako ako keď zíva.

Najväčšie oči cicavca

Okáľ sundský (Tarsius bancanus) má oveľa väčšie oči ako iné cicavce, rovnako veľké ako on. V pomere k telu má najväčšie oči zo všetkých cicavcov. Keby mal človek oči v rovnakom pomere k telu ako okáľ, museli by byť veľké ako grapefruit.

Zrak hada

Hady nemajú pohyblivé viečka, a preto nemôžu žmurkať. Viečka sú zrastené a tvoria priehľadnú blanu, ktorá je súčasťou hadej kože. Pri vyzliekaní starej kože sa očné viečka obnovujú tiež. V tejto kritickej dobe sú oči zakalené, had vidí obmedzene. Bez pohybu viečok majú hady uprený výraz a vďaka tomu sú opradené početnými poverami o ich “hypnotických schopnostiach”. Had je krátkozraký a môže vidieť len pohybujúce sa objekty. Je tak závislý na pohybe svojej koristi.

Očné kuriozity

  • Ženy žmurkajú dvakrát viac než muži. Chlapi sú totiž stále pokojní J
  • Slzy a sliny obsahujú enzým, ktorý dokáže narušiť bunkovú stenu mnohých baktérií. To sa hodí pri obrane tela – slzy v očiach, sliny, hlien v nose – ničitelia baktérií. Schválne – skúste vyvaľkať komára v slinách, či sa rozloží.
  • Ľudia sú jediné živé tvory, čo dokážu produkovať slzy spôsobené emóciami. To je tak smutné!
  • Očné buľvy majú po celú dĺžku života rovnakú veľkosť ako pri narodení. Ale napríklad nos a uši rastú stále. Až sa objaví prípravok na dlhovekosť, bude to zaujímavé.
  • Asi jedna tretina ľudí má dobrý zrak.
  • Dokonca aj malý hluk spôsobí, že sa vám rozšíria zreničky. Zbytočne, pretože zvuk neuvidíte.

Zaujímavosť na koniec

Najpotetovanejší muž sveta: Lucky Diamond Rich. Má čiernym atramentom pokrytých až 100% svojho tela. Nechal si potetovať dokonca aj očné viečka a ďasná.

Do skorého písmenkovania,

Vaše adminka

Komentáre sú zamknuté.