Oči neklamú… ani na Vianoce

Všetci vieme, že Vianoce sú spojené s radosťou, láskou, pokojom, rodinou, dobrým jedlom a darčekmi. Alebo boli vaše Vianoce iné? Spomenula som radosť a darčeky a pri nich aj zostanem.

Keď myslíme na najbližších a na darčeky pre nich, chceme vybrať tie, ktoré ich najviac potešia. Neviem, ako vy, ale ja mám väčšiu radosť z toho, keď niekomu darček dávam, ako keď ho od niekoho prijímam. Kedysi, keď som bola ešte dieťa, to bolo opačne, ale teraz sú pre mňa dôležitejšie pocity a radosť druhých. Tieto Vianoce som sa napríklad veľmi tešila z toho, ako som zháňala dizajnovú lampu pre rodičov, po ktorej už dlhšie túžili. A tá radosť v ich očiach pri rozbaľovaní darčeka – tá hovorila za všetkých a za všetko. Oči jednoducho neklamú a buď tam tie iskričky radosti sú, alebo nie sú. Stačí sa len v daný okamih poriadne pozrieť a sami zbadáte, či ste svojím darčekom potešili, alebo až tak nie. Spravili ste aj vy niekomu takúto nefalšovanú radosť? Deti sú ešte viac čitateľnejšie a úprimnú radosť vedia prejaviť nielen očami, ale aj inými, hravými gestami.

Druhá a menej príjemná situácia je, keď sa oči a ich majiteľ alebo majiteľka netešia. Hneď to zbadáte, keď si dáte záležať a uvidíte nábeh na slzy. Stalo sa to aj tieto Vianoce – dnes sa mi moja kamarátka posťažovala, že si nikto z jej rodiny nespomenul, že mala meniny. Bola smutná a sama povedala, že jej nešlo o darček, ale o to milé gesto, že keď sa stretnú ráno pri raňajkách, spoločne jej zagratulujú. Ale nestalo sa tak. Každý bol ponorený vo svojich problémoch, pocitoch a na ňu jednoducho zabudli. No tešila ma jej radosť, keď povedala, že ako jediná som na ňu nezabudla, zatelefonovala som jej a nenapísala iba suchú vetu na Facebooku. Bola tam tá iskra v očiach a to mi úplne stačilo – viem, že na to nikdy nezabudne a som rada, že som ju potešila.

A čom som tým všetkým chcela povedať? Oči nám mohou o člověku mnoho prozradit. Pohled nám může například odhalit, čemu věnuje pozornost. Z očí sa dá vyčítať všeličo, najmä emócie. A my by sme sa mali snažiť, aby vďaka nám ostatní zažívali iba príjemné emócie, a to nielen na Vianoce. Skúste nad tým popremýšľať a zaradiť na zoznam predsavzatí pre rok 2015, čo vy na to?

Do skorého písmenkovania,

Vaše adminka

Komentáre sú zamknuté.