Biela palica sa týka nás všetkých

Zaregistrovali ste, že minulý týždeň, konkrétne 15. októbra bol Medzinárodný deň bielej palice?  Vyhlásila ho Svetová únia nevidiacich (WBU) v roku 1964. Európsky regionálny výbor Svetovej rady pre blaho slepcov na návrh Francúzky Guilly d’Herbemontovej zaviedol bielu palicu ako výhradné označenie pre nevidiacich vo všetkých krajinách.

Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje postihnutým pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve. Lenže, nie vždy je tomu celkom tak. Nevidiaci chcú byť vďaka bielej palici videní, ale my, čo zrak máme, ich často vedome alebo nevedome prehliadame. Reč je najmä o vodičoch, ktorí takýchto chodcov na priechode púšťajú iba zriedka, no sami možno nevedia, že sa dopúšťajú priestupku, za ktorí môžu byť pokutovaní.

No nejde ani o tie pokuty, ale o to, že by sme mali týchto ľudí rešpektovať a uľahčovať im pohyb po vonku. Veď si len predstavte, že chcete prejsť cez cestu so zatvorenými očami alebo v úplnej tme. Jediné, na čo sa môžete spoliehať je váš sluch a inštinkt, či prejsť cez priechod alebo nie. Stávajú sa dokonca situácie, kedy vás pustí jedno auto, no vo vedľajšom pruhu druhé auto smelo prefrčí, akoby sa nič nedialo. Téme sa venovali aj v hlavných správach, kde samotní nevidomí ľudia potvrdili, že niekedy to hraničí až s hazardom, keď chcú prejsť cez cestu.

Preto je aj tento môj blog apelom na nás všetkých – keď uvidíte bielu palicu nielen pri priechode pre chodcov, spomeňte si, aké to majú títo ľudia ťažké, spomaľte a pomôžte. Za zastavenie či podanie pomocnej ruky nič nedáte, no ten dobrý pocit, že ste niekomu pomohli, vás bude tešiť ešte dlho, verte mi.

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka :)

Komentáre sú zamknuté.