Neverili vlastným očiam – skutočné ženy v úlohe modeliek v časopise

Žijeme v ilúzii o ženskej kráse? Veď mnohí dobre vieme, že to, čo sa skrýva za titulkami magazínov je jednoduchá práca photoshopu! No málokto si to pri pohľade na dokonalé telá, dokonalú tvár a dokonalé krivky uvedomuje. A je to preto, lebo sa nám tá prirodzená, reálna krása, nepáči?

Magazín Buzzfeed spravil preto experiment so štyrmi ženami, ktoré absolvovali profesionálne fotenie ako modelky na titulku prestížneho ženského magazínu. Lenže to nebolo všetko – následne ich „surové“ fotografie putovali do rúk grafikov a photoshopu. Tí z reálnych žien vytvorili vhodné modelky na nepoznanie. A reakcia žien po otvorení zavretých očí? Za všetko hovorí vyjadrenie jednej z nich, ktorá sa v novej podobe nespoznala. A paradoxne – tie chyby alebo chybičky krásy, ktoré na sebe doposiaľ nemala rada, jej odrazu chýbali. Pretože to sú práve tie črty, ktoré nás robia tými ľuďmi, akými sme. Akonáhle sa odstránia, zmizne aj naša identita a pravé ja. Dokonca padla aj otázka, že prečo chcela doteraz vyzerať inak a lepšie, keďže to vo svojej podstate nie je to pravé orechové?

A čo si myslíte vy? Je správne, že sa v toľkej miere využíva grafika na „vylepšenie“ fotografií? Nevyzerala Marilyn Monroe alebo Audrey Hepburn dobre aj na úplne klasickej fotografii bez akéhokoľvek zásahu? Potrebujeme klamať naše oči slepou krásou?

Podobným fenoménom sú z môjho pohľadu aj sociálne siete – sami si vylepšujeme fotografie rôznymi filtrami, efektmi a rámikmi. A to len preto, aby sme sa zapáčili ostatným alebo sa ukázali v lepšom svetle. Priznám sa, že aj ja som sa nechala raz uniesť a upravila som si svoju profilovú fotografiu. Keď som sa spýtala kamaráta, či som sa mu na nej páčila, bez servítky mi povedal, že na nej vyzerám inak. A keď muž povie inak, myslí tým, že nie pekne alebo prirodzene. Keď som neskôr zverejnila jednu spontánnu fotografiu z opekačky, kde sa smejem so špekáčikom v ruke, tak na ňu zareagoval hneď pozitívne. „Presne takúto ťa poznám, tá fotografiu zachytáva teba a tvoju nekonečnú pozitívnu energiu.“ A to, priatelia, nespraví žiadny photoshop.

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Komentáre sú zamknuté.