Prvá pomoc pre oči

Čo robiť, ak nás oči štípu, režú či inak štrajkujú? Stalo sa vám už, že vám do oka vystrekla nebezpečná látka alebo v ňom skočilo cudzie teliesko?

To všetko sú situácie zo života. Pri práci a dokonca aj pri relaxe sa môže prihodiť kadečo, čo by mohlo na chvíľu alebo natrvalo ohroziť naše oči, resp. zrak. Rýchlym zásahom si však môžeme pomôcť a zvrátiť možné nepríjemné následky. Preto je dobré vedieť, ako sa zachovať v danej situácii a ako zakročiť, aby prišla prvotná úľava pre oči. 

   

  • Je známe, že takmer v každej nepríjemnej situácii pre oči zaberá obyčajná, čistá voda. Čiže, ak vás oči štípu, pália, režú alebo sa do nich niečo cudzie dostalo, pomáha ich vypláchnutie pod čistou tečúcou vodou – samozrejme s čistými, mydlom umytými rukami.
  • Ak je to možné, vykonajte vizuálnu kontrolu vašich očí. Pokiaľ to nie je vo vašich silách, poproste niekoho vo svojom okolí a skontrolujte, či vás v oku nedráždi nejaké cudzie teliesko (prach, vlas, smietka, chlp, mihalnica, trieska, a pod.)
  • V prípade, že tam máte niečo drobné, čo oku prekáža, pokúste sa to vybrať z oka von. Pomáha čistá papierová vreckovka, s ktorou je potrebné opatrne narábať.
  • Slzy sú skvelou očistou oka a ak slzia, je to signál, že sa oko potrebuje zbaviť niečoho, čo tam nemá byť. Neplatí to samozrejme v prípade alergií, kedy oči slzia a svrbia kvôli nepríjemným alergénom :)  
  • Pokiaľ si neviete pomôcť vyššieuvedenými spôsobmi, skúste siahnuť po očných kvapkách/umelých slzách. Sú skvelým pomocníkom práve v takýchto situáciách! Jedny z mnohých sú napríklad očné kvapky ReNu MultiPlus Drops, ktoré slúžia predovšetkým na lubrikáciu kontaktných šošoviek a napomáhajú tak ich komfortnému a príjemnému noseniu. Pomáhajú aj pri tzv. „syndróme suchého oka“. Ak by ste chceli také, ktoré neobsahujú konzervačné látky, siahnite po kvapkách Hyal-Drop multi. Stačí si kvapnúť po jednej kvapke do každého oka a podráždenie, svrbenie, začervenanie či nepríjemné pálenie oka zvykne pominúť spravidla za pár minút.
  • Keď máte v oku cudzie teleso a šošovky súčasne, ideálne je, ak si šošovky vyberiete von. Samozrejme za predpokladu, že to situácia dovoľuje. Ak by ste si však mali ohroziť zrak alebo to oči nedovoľujú, radšej sa zverte do rúk odborníka – očného lekára.
  • To platí aj v prípade, ak sa vám do oka dostala nebezpečná látka – napríklad chemikália alebo agresívny čistiaci prostriedok, je na mieste, aby ste po svojej prvej pomoci pre oči bezodkladne navštívili očného lekára alebo pohotovosť. Nikdy nemôžete vedieť, ako presne bolo zasiahnuté vaše oko/oči, a či vám nehrozia nejaké nepríjemné následky. Istota je istota a za tú návštevu to zaiste stojí.

  Treba len veriť, že sa vám nikdy nič vážne neprihodí a vaše oči prvú pomoc nebudú potrebovať,. No je lepšie byť pripraveným, ako podliehať panike v krízovej situácii, no nie? :)

  Vaša adminka

  Komentáre (2)

  Mna minuly mesiac zacali strasne stipat oci a stale som mala pocit cudzieho telesa v oku ale kamos mi odporucil reviophtal lutein max a uz je to ok. velmi dobre to je na tazkosti s ocami.

  heh, ja tiež užívam reviophtal, starať sa o oči sa má :)

  Napíšte komentár