Čoraz viac ľudí potrebuje okuliare

Vedeli ste, že dvaja z troch Európanov starších ako 15 rokov potrebujú nejaký druh pomôcky na korekciu zraku? Nedávna európska štúdia zameraná na zrak Európanov dokazuje, že tento podiel neustále narastá. Zmeny vo vekovom zložení a zamestnanosti sú dôvodmi, prečo ľudia potrebujú okuliare. Porovnaním údajov z terajšej štúdie s údajmi z roku 2002 sa zistilo, že počet ľudí, ktorí potrebovali alebo potrebujú predpis na okuliare alebo kontaktné šošovky sa zvýšil o 4%.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo používanie korekcie zraku rastie. Jedným z hlavných dôvodov je zmena vo vekovom zložení Európanov. S pribúdajúcim vekom totiž mnoho ľudí potrebuje k svojej ďalšej práci okuliare alebo šošovky do blízka, teda na čítanie. Čoraz viac ľudí patrí medzi aktívnych používateľov počítača, pričom za počítačom trávia dlhšie obdobie v živote než kedykoľvek predtým. Asi 65% ekonomicky aktívneho obyvateľstva v Európe využíva počítače či online nástroje k svojej práci.

Vzhľadom k našej práci sústredenej pred obrazovkou počítača sa sprísnili aj požiadavky pre ochranu nášho zraku. Aj keď neexistujú žiadne štúdie, ktoré by dokazovali, že práca pred obrazovkou počítača priamo poškodzuje oči, pravdou a praxou je, že práca s počítačom vedie k zvýšenej únave očí, k suchému oku a bolestiam hlavy. Hlavným dôvodom, prečo sú dnes mnohí závislí na okuliaroch je fakt, že náš zrak sa využíva predovšetkým na malé detaily zblízka – na počítačové monitory, notebooky, mobilné telefóny či ďalšie prenosné herné zariadenia. Čísla ukazujú, že 58 percent dospelej populácie v západnej Európe používa iba okuliare, zatiaľ čo 7% z nich nosí aj kontaktné šošovky a 4% nosia iba kontaktné šošovky.

Tak či onak, prestávky v práci aspoň raz za hodinu a malá očná rozcvička pomáha nášmu zraku. Preto si nájdite aspoň 5 minút času v rámci hodiny a porozhliadajte sa po okolí. Pozrite sa napríklad von z okna, poprechádzajte sa a snažte sa zrak upriamiť do diaľky, aby ste si oči precvičili. Aj týmito, možno banálnymi činnosťami, pomáhame svojim očiam, ktoré nám to zaiste v dobrom oplatia…

Vaša adminka

Napíšte komentár