Na suchoty pomôže BIOINŠPIRÁCIA

Suchý zips. Bežná súčasť nášho života, pri ktorej sa už vôbec nezamýšľame nad jej vznikom. Jeho počiatky sú pritom (prekvapivo) v prírode. Konkrétne v bodliakoch. Funguje presne na tom istom princípe mikroháčikov ako tieto neveľmi obľúbené rastliny. A pritom je to len jeden z množstva príkladov bioinšpirácie. Síce ide poväčšine o technologické (lietadlá), kozmetické (náplasti) alebo odevné (profesionálne plavky) vynálezy, dnes sa tento trend odráža už aj v zdravotníctve. Konkrétne sa na trhu objavil bioinšpirovaný roztok na kontaktné šošovky.

 

Spoločnosť Bausch + Lomb uvádza na slovenský trh Biotrue™, prelomový viacúčelový roztok starostlivosti o kontaktné šošovky, ktorého zloženie je inšpirované fyziológiou nášho videnia. Tento unikátny roztok je navrhnutý tak, že pôsobí ako naše slzy, a to vďaka trom bio-inšpirovaným inováciám. Takto pomáha kontaktným šošovkám, aby zostali čisté a zvlhčené v priebehu celého dňa a zároveň poskytuje špičkovou úroveň dezinfekcie.

Výskumníci študovali oko, aby identifikovali prírodné procesy, ktoré sú zodpovedné za jeho čistotu, neustále zvlhčovanie a zdravie. Takto bol vyvinutý prvý roztok starostlivosti o šošovky, ktorý v sebe zahŕňa tri bio-inšpirované inovácie. Tou prvou je hodnota pH, ktorá je rovnaká ako u zdravých ľudských sĺz, čo prispieva k pohodlnému vloženiu kontaktnej šošovky do oka. Ďalej tento roztok obsahuje látku, ktorá zostáva na šošovkách až 20 hodín a napomáha im zostať zvlhčené a pohodlné počas celého dňa. Tretím bonusom je, že tento produkt udržuje aktivitu určitých prospešných proteínov, ktoré sa nachádzajú v zdravých slzách a pomáhajú udržať šošovky čisté a priehľadné. Biotrue™ tak chráni zdravie očí tým, že odstraňuje mikroorganizmy a baktérie.

Nový roztok pomáha udržiavať oko vlhké počas nosenia šošoviek, pričom práve pocit suchého oka býva občasným problémom nositeľov šošoviek. Niektorí to riešili aplikáciou umelých sĺz, iní vypustili šošovky úplne zo svojho „očného šatníka“. Na trhu, je ale konečne riešenie, ktoré nahradí tieto varianty. Biotrue™ viacúčelový roztok je predávaný v priehľadnej fľaške, ktorá dovoľuje užívateľovi kontrolovať množstvo zostávajúceho roztoku, a je k dispozícii v balení 60ml a 300ml.

Napíšte komentár