Nasadenie šošovky. Ako na to?

S nosením kontaktných šošoviek sa často spája mýtus o nepríjemnosti ich nasadzovania či vkladania do očí. A skutočne, existujú citlivejšie typy ľudí, ktorým nasadenie šošovky môže robiť problémy. Ak však zachováte istý postup, nemusí byť vkladanie šošovky do oka zložité ani nepríjemné. Ani pre vás, ani pre nikoho iného.

Pravdou je, že na to, ako si jednoducho vložiť šošovky do očí, si časom vypracujete svoj vlastný rituál. Niekoľko rád však nikomu neuškodí. Najdôležitejšie je mať vždy dobre umyté, ale i osušené ruky a vôbec pracovať so šošovkami v čistom prostredí. Ruky je najlepšie osušiť uterákom, ktorý nepúšťa vlákna, pretože tie by mohli zostať prichytené na šošovke. Pre dámy samozrejme platí, aby si šošovky nasadzovali ešte pred tým, ako si dajú na tvár pleťový krém či make-up. Odporúča sa len pomocou pleťovej vody odstrániť kožný maz v okolí oka – viečko vám pri aplikácii šošovky nebude kĺzať z prsta.

Samotný postup je nasledujúci.

  1. Pred otvorením blistra je dobré s ním zatrepať, aby sa šošovka odlepila od steny a zostala v roztoku.
  2. Vyberte šošovku z blistra. Začínajte vždy s tou istou šošovkou na to isté oko, aby ste si šošovky nepomýlili. To by mohlo byť zvlášť nepríjemné najmä vtedy, ak máte na každom oku rozdielne dioptrie.
  3. Šošovku skontrolujte, či je čistá, neporušená a nepoškodená.
  4. Pri manipulácii so šošovkou používajte brušká prstov a nie nechty. Tie by mohli šošovku poškodiť.
  5. Šošovku položte na špičku ukazováku. Ten by mal byť suchý, aby na ňom šošovka dobre držala, no nelepila sa.
  6. Skontrolujte, či je šošovka správne orientovaná, čiže, či nie je naruby. V prípade, že má tvar misky, je orientovaná správne, ak sú však jej okraje vytočené smerom von, je nutné ju prevrátiť. Niektoré šošovky majú i takzvaný indikátor – napríklad vidíte rad čísel 123 v správnom poradí.
  7. Ukazovák so šošovkou dajte nad úroveň očí a pozerajte sa na šošovku z vonkajšej strany. Prostredníkom odtiahnite spodné viečko smerom dole, ukazovákom druhej ruky horné viečko zasa nahor.
  8. Priložte šošovku na oko a opatrne uvoľnite viečka. Zamrkajte a šošovka sa usadí a centralizuje.
  9. Šošovka v oku sedí, ak nikde nedráždi. Je možné, že sa na ňu počas aplikácie dostala malá nečistota, s tou si však občas poradia i naše slzné kanáliky. Ak však šošovka aj tak stále v oku škriabe, je potrebné si ju nasadiť ešte raz.

Komentáre (1)

Dobry den. Od zaciatku pouzivania mam problem pri vkladani sosoviek , ale len do praveho oka. To lave si vlozim skoro vzdy na prvy krat, ale do praveho mi to trva velmi dlho. Poradte. Dakujem.

Napíšte komentár