Čo s pocitom suchého oka?

Všetci tí, ktorí preferujú kontaktné šošovky pred okuliarmi, mi dajú za pravdu, že tento variant je oveľa pohodlnejší. O to viac, keď sa o oko i šošovku dobre starám. Aj šošovky však môžu byť príčinou malých nepríjemností. Jednou z nich je pocit suchého oka. Na ten sme náchylní najmä my, ktorí pracujeme denne s počítačom.

Poznáte to sami. Pálenie, sčervenanie, únava či neodbytný pocit, že v oku niečo máte. Oko si podvedome stále šúchate, no je zrejmé, že to nepomôže. Presne tak sa suché oči zväčša prejavujú. Keď som pri hľadaní príčin čítal diskusie na stránkach, ktoré sa venovali poruchám zraku, narazil som zväčša na jednoduché odpovede. Suché oko je dôsledkom namáhania očí pri práci s počítačom, zlého a nevetraného prostredia, nedostatku kyslíka v kanceláriách, smogu a  vysušovania vzduchu, ktoré majú na svedomí klimatizácie. Bohužiaľ, tieto okolnosti niekedy nemožno ovplyvniť. Na klimatizáciu v lete kolegovia nedajú dopustiť, častejšie vetranie prekáža kolegyniam, ktoré nemajú rady prievan.

A tak pracujete deň čo deň v prostredí, ktoré vašim očiam skôr škodí ako pomáha. Aby sme predišli zhoršovaniu problémov so zrakom, mali by sme sa snažiť dodržiavať niektoré zásady, i keď to nie je jednoduché. Aspoň nakrátko, no častejšie vyvetrať kanceláriu, v ktorej pracujeme. Nezostávať v prievane či dokonca v miestnostiach, kde je nafajčené. Chrániť sa pred UV žiarením –vďaka šošovkám nie je problém nosiť slnečné okuliare. Snažiť sa oči zbytočne nenamáhať. A v neposlednom rade – vyhľadávať potraviny, ktoré obsahujú provitamín A, čiže betakarotén. Okrem mrkvy ide napríklad o kapustu, marhule, melón či špenát.

Prevencia je prvým krokom k tomu, aby sme sa pocitu suchého oka zbavili. Tým druhým krokom je používanie zvlhčujúcich kvapiek, ktoré dokážu pomôcť s odstránením pocitu schnúcej kontaktnej šošovky na oku. Ja osobne používam zvlhčujúce kvapky ReNu, ktoré sa veľmi jednoducho aplikujú. Stačí 1-2 kvapky ráno do každého oka cez kontaktné šošovky.

Napíšte komentár