Aké druhy šošoviek existujú?

Keď sa človek po tom, čo si zráta výhody či nevýhody šošoviek a okuliarov, rozhodne pre šošovky, čaká ho ešte ďalšia dôležitá voľba. Šošoviek je viacero druhov a každá z nich má v optike svoje miesto. V zásade platí, že existujú dva základné typy šošoviek podľa toho, či si ich na noc chcete vyberať, alebo nie.

Všeobecne známejšie sú šošovky s plánovanou výmenou, s ktorými sa stretávate najčastejšie. Sú to šošovky na každodenné nosenie, ktoré si ráno vložíte do oka a večer zase vyberiete, ošetríte a uložíte do špeciálneho puzdra. To, koľko môžete takéto kontaktné šošovky nosiť, určuje výrobca. Najbežnejšími šošovkami s plánovanou výmenou sú dvojtýždňové, mesačné a trojmesačné a tiež farebné kontaktné šošovky.

Kontaktné šošovky na nepretržité nosenie (nie je nutné ich na noc vyberať z oka) prišli na náš trh pomerne nedávno. Vychádzajú v ústrety tým, ktorým sa na šošovkách nepáči každodenná manipulácia s nimi a starostlivosť o ne. Čiže najmä ich ošetrovanie, vkladanie a vyberanie z oka, ktoré sa opakuje každé ráno a každý večer. Šošovky na nepretržité nosenie vás týchto povinností zbavia. Môžete ich mať v oku nepretržite vo dne v noci podľa pokynov výrobcu, napríklad 30 dní a 29 nocí. O tomto novom type šošoviek sa viac dočítate na našom blogu.

O tom, že v dnešnej dobe existuje naozaj široká škála šošoviek, môže každého presvedčiť napríklad značka Bausch&Lomb, ktorá sa špecializuje na výrobky pre starostlivosť o zrak už od roku 1853. Jej ponuka začína na šošovkách s jednoduchou aplikáciou, ktoré sú vhodné pre prvonositeľov (SofLens 59), a pokračuje cez šošovky s vysokým obsahom vody pre ľudí, ktorí potrebujú torickú korekciu a trávia niekoľko hodín denne pri počítači (SofLens 66 Toric) až po jednodenné šošovky pre aktívnych ľudí, ktorí si nezvykli, či nechcú zvyknúť na dennú starostlivosť o ne (SofLens daily disposable).

Značka vyrába tiež rad šošoviek Optima FW s plánovanou štvrťročnou výmenou, ale i pokrokové šošovky PureVision, ktoré sa dajú nosiť buď len počas dňa, alebo počas dňa a občas v noci, ale i nepretržite počas dňa i noci po dobu 30 dní. Šošovky PureVision ponúkajú ideálnu kombináciu každodenného komfortu, zdravia a excelentného videnia a radia sa k vyššie spomínaným moderným šošovkám na nepretržité nosenie.

Napíšte komentár